Ciemna strona zielonego

O tym, że pieniądze szczęścia nie dają, dowiadywaliśmy się już od najmłodszych lat, kiedy to wpajane były Nam wszelakie wartości moralne. Niestety z biegiem czasu i dorastania, człowiek zaczyna zapominać o naukach jakie były mu udzielane i podąża za głosem swojego rozumu, tracąc po drodze wszystko co nie jest przeliczane na zielone. 

Na pewno wiele razy zdarzyło się Wam przechodzić obok bogatej posiadłości, która wyraźnie wyróżniała się na tle innych budynków, bądź podziwialiście błyszczące wypasione auta, z których wysiadali ludzie odziani w wykwintną garderobę. Tak wiem, większość z Was od razu odpływa w wyobraźni, wyobrażając sobie siebie za biurkiem w wielkim biurowcu i chodzącym na obiady do eleganckich restauracji. Kto z Nas by nie chciał żyć i nie martwić się o jutro. Wielu ludziom udało się dotrzeć na szczyt swych zmagań z karierą i zapewnić sobie i rodzinie dostatnie życie na wiele wiele lat, a każdy, kto patrzy na takiego człowieka lub rodzinę z zewnątrz ma na nosie wielkie różowe okulary. Pozwolę sobie porównać takie zachowanie do pewnego lustra, które zwie się „weneckie” i sprawia, że nie widzimy co się dzieje za jego odbiciem. Tak, dokładnie, często nie zdajemy sobie sprawy, że za tym całym bogactwem i przepychem, kryje się samotność, nieszczęście, lub wiele innych problemów. Karierę, wysoką posadę, nie zawsze da się powiązać z domem, rodziną, czy przyjaciółmi. Ludzie wdrażając się w zarabianie pieniędzy, zaczynają niekorzystnie przekształcać swoją piramidę wartości. Pierwszorzędne stają się wtedy pieniądze, wysoka ranga społeczna, powoli zaczynają odgradzać się od rodziny i znajomych. W domu bywają tylko aby wziąć prysznic i zmienić ubranie, kiedy to ich rodziny, stojąc z boku i przyglądając się całej tej przemianie, widzą jak rozpada się ich życie. Na czym to polega, jak działa ludzka psychika pod wpływem zmiany ilości banknotów w portfelu? Jedni potrafią umiejętnie rozporządzać majątkiem tak, aby jego życie nie przechodziło drastycznej metamorfozy i mógł wspólnie się cieszyć z dostojnego życia, nie tracąc na tym najważniejszych relacji, wartości i uczuć, a znów inni potrafią dbać tylko o swoje potrzeby, przejawiając przy tym wszelkie oznaki egoizmu, całkiem zamykając się na potrzeby innych osób. Inni znów całkiem odwrotnie. Bieda, ubóstwo, oszczędność na wszystkim co się da. Takie rodziny mając wypłatę w ręce, już martwią się jak dożyć do końca miesiąca, bo po opłaceniu rachunków oraz zrobieniu zakupów, zostaje im bardzo nie wiele na życie. Wtedy nie myśli się o sobie, naturalne bodźce, kierują Nasze myśli na inne osoby, o które musimy dbać i pilnować aby mieli podstawowe środki do życia. Na szczyt można dotrzeć na 2 sposoby, Pierwszy, to Ty i twoje starania i osiągnięcia. A drugi sposób, to rodzina. Tak niestety, większość ludzi wysoko rangą, siedzi na miękkim fotelu tylko dla tego, że mają bliskich, bądź kontakty. Jadąc na szczyt windą, mijają tych, którzy krok po kroku wspinają się pod górę i śmieją im się w twarz. Może i fajnie tak wyjechać windą z dołku na sam szczyt, ale na pewno banknoty, które są zdobyte dzięki Naszym staraniom, smakuje o wiele lepiej i na pewno jest o niebo lepiej doceniany i szanowany niż ten, który mieliśmy na wyciągnięcie ręki.

Dlaczego poruszam taki temat? Świat leży teraz na pieniądzu. Wszędzie możemy dostrzec jego władze, i potrzebę jego posiadania. Wiele rzeczy jest nieosiągalne bez  dostatniej sumy w ręku. Życie, zdrowie, medycyna, wszystko obrasta w zielone. Często musimy sobie czegoś odmawiać, aby coś zyskać, w dodatku coś jeszcze na tym tracąc. Gwiazdy z pierwszych okładek gazet, wymyślają niezwykłe historie i robią najdziwniejsze rzeczy, aby było o niej głośno, co przyniesie jej większy rozgłos i podniesie jej stan konta w banku. Żyjemy w państwie, gdzie „danie w łapę” dopiero pozwala Nam coś uzyskać. Wszędzie czyhają na Nas małe kruczki i pułapki. Na każdym kroku słyszymy o kłamstwach i oszustwach. Człowiek człowiekowi wilkiem się staje, ponieważ każdy martwi się o własne przetrwanie, odgradzając się od stada i próbując samemu jakoś prowadzić życie, a kiedy się to udaje, całkiem zapomina o swym dawnym życiu, pochodzeniu, wartościach, i wywyższając się na piedestale banknotów gardzi wszystkim i wszystkimi co gorsze. Pieniądz to magiczny przedmiot, który w jednej chwili zmienia człowieka w całkiem inną postać, i w jednej chwili może zamienić twoją rodzinę i przyjaciół w banknoty. Dlatego kiedy następnym razem będziesz podziwiać wystawną posiadłość, pamiętaj, że tam po drugiej stronie lustra, życie może wyglądać całkiem inaczej niż Ci się to wydaje.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s