Którędy do przyszłości?

To jest odwieczna myśl, przed którą każdy z Nas prędzej, czy później musi stanąć. Można porównać to do stania przed lustrem, dokładnie musimy się “przejrzeć”, spisać wady, zalety i umiejętności, aby dokładnie się ukierunkować. Po co? No chociażby po to, by za chwilę nie żałować podjętych kroków.

Mowa tu o sposobie życia, który wybieramy, gdy decydujemy o kolejnej szkole, pracy, studiach. Często musimy zadać sobie pytanie co ja chce robić? Czy w przyszłości chce zabłysnąć i zrobić karierę, być widocznym w gazetach i telewizji? Może wystarczy mi praca, mały domek z ogródkiem, a może chce założyć dużą rodzinę mieć bogatego męża i psa i mieszkać w dużym domu z basenem, jak to bywa w większości rodzin, gdzie mąż pracuje, a kobieta dba o dom, dzieci i męża. Są ludzie, którzy nie posiadają jako takiego hobby, nie dążą do niczego, nie mają wyznaczonego celu, nie urodzili się z talentem, który odkrywają i żyją dzięki niemu do spokojnej starości. Jeszcze inni zostają odkryci na ulicy, w galerii, lub podczas robienia ulubionych czynności i ot tak zostają modelami/kami, piosenkarzami czy sportowcami. Później oczywiście dużo pracy przed nimi, ale już są za trudnym początkiem wyboru, dalej leci samo. Bywa również tak, że to nie my decydujemy o tym jak ma wyglądać Nasze życie, gdyż “rodzice wiedzą lepiej”. I tak wybierają dla Ciebie jedną szkołę, drugą, studia, potem wybierają pracę, a nawet drugą połówkę. I do takich „ideałów” nie dociera, że mimo tego, iż on jest lekarzem, to Ty nie widzisz się przy stole operacyjnym jak tatuś. Mówią wszystkim, że jesteś dobry, masz świetne wyniki w nauce, owszem, bo musisz, nie masz wyboru. Dotychczas myślałam, że takie rzeczy występują tylko w serialach, póki się nie przekonałam na własne oczy. I takie kierowanie czyimiś wyborami, często pustoszy czyjeś życie. Wiele osób skarży się, że wybieranie kierunku już w szkole średniej, to błąd, gdyż po większość z Nas nie ma pojęcia co wybrać. Młodzież wkracza wtedy w magiczny pełnoletni wiek, i na prawdę nie myślą o tym, jak ma wyglądać ich życie. To czas, kiedy kierujemy się często emocjami i chwilowymi zainteresowaniami. Tak więc po szkole wybrałeś dajmy na to psychologię, na początku Cię to kręci, całkiem inny świat inne życie, akademik, nowi ludzie, imprezy, a potem jest coraz wyżej, więcej nauki, coraz więcej czasu nad książkami, egzaminy, w końcu zdajesz i kończysz edukację. I co dalej? Po ukończonych studiach stwierdzasz, że to jednak nie dla Ciebie. Nie którzy rezygnują już po kilku miesiącach spędzonych na uczelni i słusznie, po co się męczyć kilka lat, tracić pieniądze, skoro można wybrać coś co doprowadzimy do końca.

Ważne i te mniej ważne kroki przez Nas podjęte, mają wielkie znaczenie. Każda decyzja prędzej czy później zostawia jakiś ślad, jakiś dowód, na który z czasem będziemy coraz częściej spoglądać i analizować każdy z osobna. I tak kiedyś, cofając się wstecz, dowiemy się, czy Nasze życie mogło się potoczyć lepiej, czy może całkiem inaczej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s